Zápisky z výzkumu
-
Terezie Lokšová: Participace obyvatel v českých městech: demokratický deficit a monolitický Západ
Terezie Lokšová zkoumá, jak se po českých městech šířily formální techniky zapojování veřejnosti do plánování a navrhování různých budov a prostranství. Současná praxe vychází často z přístupů, které k nám přinesly různé organizace ze zahraničí a které se soustředily spíše na demokratizaci společnosti než na architektonickou stránku věci. Poznámka vysvětluje, proč by nás původ přístupů a jejich převody do českého prostředí mohly zajímat a proč stojí za další výzkum.
-
Anja Decker: Prostor za zahradou: nenápadná péče o krajinu v Česku
Anja Decker se podrobněji věnuje neformálním zásahům do materiálního a organického prostředí, s nimiž se setkala během terénního výzkumu v české venkovské a předměstské krajině. Se svými respondenty se prochází místy v bezprostřední blízkosti jejich zahrad a sleduje, jak kreativně zacházejí s částí krajiny, která hraničí s jejich soukromým pozemkem: například udržují lesní cesty, chrání stromy, budují zelené bariéry a zakládají pěstitelské zahrádky. Přestože jejich jednání má nepochybně okamžitý a poměrně značný dopad, je v rozporu s vlastnickými právy a pracuje s potřebami lidských i mimo-lidských aktérů, sami respondenti je představují jako nenápadné, samozřejmé praktiky, které nestaví na odiv. Autorka se zamýšlí nad potenciálem zkoumání podobných nenápadných praktik při výzkumu neformální péče o krajinu a klade si otázku, zda mohou rozšířit naše chápání politické participace.
-
Petr Jehlička: Záhada chybějícího odpadu
Pro Petra Jehličku představují nespotřebované potraviny, které končí v domovním odpadu, fascinující námět výzkumu. Lepší porozumění tématu plýtvání je klíčové pro to, aby společnost dokázala čelit klimatickým změnám a eliminovat ohrožení potravinové bezpečnosti. Série projektů, kterou nedávno dokončili čeští akademičtí pracovníci, pátrala po odpovědích na otázky týkající se snížení objemu potravinového odpadu domácností. Vzhledem k tomu, že projekty dospěly ke zjištění, že v českých domácnostech se oproti průměru v Evropské unii (EU) vyhazuje jen 40 % potravin, Petr v těchto prvních „zápiscích z výzkumu“ CESCAME navrhuje uchopit téma odlišně a ptát se raději: Jak je možné, že v českých podmínkách končí v popelnicích tak málo jídla? Odpověď na tuto otázku je nesmírně důležitá, neboť pokud by se toto know-how rozšířilo do celé EU, mohlo by výrazně přispět ke splnění unijního cíle snížit do roku 2030 plýtvání potravinami na polovinu. Aby tento rébus vyřešil, pátrá Petr spíš než na úrovni politických iniciativ nebo poučených a vědomých rozhodnutí spotřebitelů po signálech v oblasti každodenního života a rutinních návyků.
Články
-
Jehlička et al.: Chinese food self‑provisioning: key sustainability policy lessons hidden in plain sight
Článek rozvíjí práci Petra Jehličky a jeho kolegů o městském samozásobitelství v čínském prostředí. Poukazuje na to, že pokrok v rámci studií udržitelnosti je možné urychlit tím, že přijmeme rozmanitější způsoby rámování udržitelnosti.
-
Slavomíra Ferenčuhová: Multiple and regionally specific organizational forms of urban studies?
V novém časopise Dialogues in Urban Research vychází komentář Slavomíry Ferenčuhové k textu Base van Heura „What, where and who is urban studies?“.
-
Bouzarovski et al.: Forum: Russia, Europe and the colonial present: the power of everyday geopolitics
Slavomíra Ferenčuhová přispěla do kolektivního článku, který vznikl jako reakce sedmi autorů a autorek na text Stefana Bouzarovskeho. Toto fórum tak diskutuje jeho argumenty a rozvíjí téma „každodenní geopolitiky“, či analyzuje infrastrukturní vazby mezi Evropou a Ruskem v kontextu ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.
-
Petr Vašát: Quasi-household economy: Rethinking homelessness in post-socialist Pilsen and beyond
Petr Vašát na základě svého dlouhodobého etnografického výzkumu v Plzni ukazuje důležitost transformativního ekonomického jednání napříč formální i neformální sférou - jak ekonomie kvazi-domácností hraje důležitou roli v tržní ekonomice a má také schopnost proměnit některé aspekty místně zjednávané globální ekonomiky.
-
McGreevy et al.: Sustainable agrifood systems for a post-growth world
Petr Jehlička byl součástí kolektivu, který připravil článek zdůrazňující důležitost východoevropských neformálních potravinových ekonomik pro skutečně udržitelný potravinový systém. Udržitelné potravinové systémy jsou pro odvrácení sociálních a ekologických katastrof způsobených klimatickou krizí zásadní. Je nutné překonat růstové paradigma a redefinovat stávající interakce mezi lidmi a přírodou. Článek přináší návrhy a příklady, jak se k udržitelné produkci potravin dostat a co to doopravdy znamená, představuje principy dostatečného množství potravy, regenerace, distribuce, commons a péče. Tento redesign potravinového systému by měl být podpořený koordinovaným vzděláváním a výzkumem, který nereplikuje stávající diskurzy potravinové udržitelnosti, ale směřuje ke světu, který už na růst zaměřený není. Naopak hledá cesty, jak mohou procesy trvale udržitelného zemědělsko-potravinářského systému podporovat zdravé komunity.
-
Daněk et al.: From coping strategy to hopeful everyday practice: Changing interpretations of food self‐provisioning
Zatímco alternativní potravinové sítě se staly hlavní konceptualizací udržitelných potravinových systémů, rozsáhlé výzkumy samozásobitelství ve střední a východní Evropě získávají pozornost pouze v geopolitickém regionu, ve kterém vznikají. Článek nabízí chápání samozásobitelství jako radikálnější varianty alternativních potravinových sítí, neboť je mnohem rozšířenější, sociálně inkluzivnější a méně závislé na tržních transakcích, a tak má mnohem zásadnější environmentální i sociální dopad. Autoři článku upozorňují na epistemologická pozadí různých rámování samozásobitelství, které má pro nakládání s potravinami reálné důsledky, a tak přispívají ke snahám o transformaci potravinových systémů.
Kapitoly v knize
-
Slavomíra Ferenčuhová: Overcoming the Limitations of Comparative Urban Research in the (Post-) Socialist Context
Kapitola rozvíjí úvahu o tom, nakolik historický kontext může omezit potenciál komparativních urbánních studií v určitém místě a v určitém čase. Zároveň ale sleduje, jak ztížené podmínky pro mezinárodní komparaci vedou k rozvíjení alternativních strategií ve studiích města, které výzkumníkům pomáhají udržovat dialog s kolegy napříč hranicemi a regiony.
-
Chelcea, Ferenčuhová a Bădescu: Globalizing postsocialist urbanism
Kapitola argumentuje, že v debatách o projektu „globálního urbanismu“ je třeba zohlednit poznatky z výzkumu takzvaných postsocialistických měst ve střední a východní Evropě. Kapitola upozorňuje na tři body, které by se měly do těchto diskuzí promítnout.
Monotematická čísla
Speciální sekce na konferencích
Úvodní přednášky na konferencích
-
Petr Jehlička: East European households’ resource-use practices: Learning from the epistemic periphery?
Úvodní přednáška na konferenci "Transformations Community European Hub Conference", která se konala v Praze 12. - 14. června 2023.
-
Petr Jehlička: Urban agriculture as an already existing sustainability: Lessons from the epistemic peripheries’
Úvodní přednáška na konferenci ‘Feeding the melting pot: agroecological urbanism for inclusive and sustainable food practices’ - AESOP – Sustainable Food Planning Conference, Ares University, Almere, 19. – 22. října 2022.
-
Petr Jehlička: East European diverse food systems: Learning from the periphery?
Keynote přednáška na konferenci „Food, Wasted Food and Future" 28. dubna 2022 na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. Abstrakt v anglickém jazyce zde.
Prezentace na konferencích
-
Terezie Lokšová: Policies of the possible: top-down participatory processes and space for ‘inconspicuous innovations’
Prezentace na 16. konferenci Evropské sociologické asociace (ESA), která se konala ve dnech 27.-30. sprna 2024.
-
Anja Decker: Informal Care For Urban Green Spaces In Czechia – Inconspicuous Practices And Transformative Agency
Prezentace na 16. konferenci Evropské sociologické asociace (ESA), která se konala ve dnech 27.-30. sprna 2024.
-
Slavomíra Ferenčuhová: Stavoprojekt a prefabrikované dřevěné domy v socialistickém Československu
Prezentace na konferenci "Architektura a centrální plánování v Československu a státech socialistické střední Evropy, 1945–1958", která se konala ve dnech 30. a 31. května 2024. (Abstrakt v angličtině)
-
Slavomíra Ferenčuhová: Dřevěné dědictví socialistického plánování sídel: jak se (dnes) žije v poválečných prefabrikovaných domech v českých městech
Příspěvek z 9. brněnské konference urbánních studií NE(-)LIDSKÉ MĚSTO, která se konala 23. - 24.5.2024.
-
Terezie Lokšová: Sféry možného: participace na pozvání a prostor pro ‘nenápadné inovace’
Příspěvek z 9. brněnské konference urbánních studií NE(-)LIDSKÉ MĚSTO, která se konala 23. - 24.5.2024.
-
Terezie Lokšová: Consultants as important policy mobility actors: the evolution of participatory place-making in Czech cities
Prezentace na CATferenci (10th International Urban Geographies of Post-Communist States Conference) v Rize 20. září 2023 v rámci sekce věnované aktérům, kteří se podílejí na tvorbě městského prostoru ve střední a východní Evropě.
-
Petr Jehlička, Huidi Ma, Tomáš Kostelecký, Joe Smith: Chinese home and guerrilla gardening: The importance of preventing the loss of already existing sustainability
Prezentace na mezinárodním workshopu ‘Crisis, climate and challenges & opportunities of urban agriculture’ na Institutu sociálních studií v Haagu, 19. 10. 2022.
-
CESCAME kolektiv: Innovative Practices at the Intersection of Urban Formality and Informality: The Case of Central European Cities and ‘Inconspicuous Innovations’
Příspěvek uvozující naši speciální sekci byl přednesen na konferenci '2022 RSA Central and Eastern Europe (CEE) Conference: Bridging Old and New Divides: Global Dynamics & Regional Transformations' v Lipsku.
-
Anja Decker: Informal farmers and alternative food networks: Ambiguous entanglements in rural peripheries
Příspěvek byl přednesen na konferenci '2022 RSA Central and Eastern Europe (CEE) Conference: Bridging Old and New Divides: Global Dynamics & Regional Transformations' v Lipsku.
-
Lucie Sovová, Petr Jehlička: Garden Time and Market Time: Finding Seasonality in Diverse Food Economies
Příspěvek byl přednesen na konferenci '2022 RSA Central and Eastern Europe (CEE) Conference: Bridging Old and New Divides: Global Dynamics & Regional Transformations' v Lipsku.
-
Slavomíra Ferenčuhová, Anja Decker, Petr Jehlička: Unintentionally sustainable consumption in households in Central and Eastern Europe: environmental ‘inconspicuous innovations’
Společný příspěvek byl přednesen na konferenci research networku 05 Evropské sociologické asociace 'Consumption, Justice and Futures: Where do we go from here?' v Oslu v srpnu 2022.
-
Slavomíra Ferenčuhová, Petr Kouřil, Michal Šimeček: Mapping the history of prefabricated wooden architecture in post-socialist countries: from archival research to automatic detection using open map sources and back again
Příspěvek z 29. 6. 2022 z 9. konference International Urban Geographies of Post-Communist States Conference neboli CATference v Budapešti.
-
Terezie Lokšová: The journey of one(?) innovation - participatory design in the Czech local governance
Prezentace 29. 7. 2022 na 9. konferenci International Urban Geographies of Post-Communist States Conference neboli CATferenci v Budapešti.
-
Petr Jehlička: East European households’ resource-use related practices: Learning from the periphery?
Příspěvek z 29. 6. 2022 z 9. konference International Urban Geographies of Post-Communist States Conference neboli CATference v Budapešti.